چهارشنبه 6 خرداد‌ماه سال 1388
ساجده کشمیری
 امیدوارم و از خدا می خواهم که حقیقت نداشته باشد.مرگ هر انسان جانم را می‌کاهد زیرا که با تمام بشر در هم آمیخته‌ام

و بدین سان هرگز نمی‌پرسم که ناقوس برای چه کسی می‌نوازد چرا که می‌دانم برای توست...    

(ارنست همینگوی)


ساجده کشمیری دوست عزیز و شاعرمان و دو نفر از همراهانش بر اثر سانحه در قله دماوند به رحمت ایزدی پیوست. 

یاد مهربانیهایش بخیر. 

 

به نقل از اهالی رینه و شاهدان عینی:

پی نوشت ١ : شنبه تیمی از هرمزگان به سرپرستی ساجده کشمیری و مهدی معماری برای صعود به دماوند راهی پلور و سپس بارگاه سوم میشوند. روز بعد جهت صعود چهار نفر از اعضای تیم دو خانم و دو آقا به سمت قله حرکت کرده که به علت خرابی هوا و بوران و برف از مسیر اصلی منحرف شده و از جبهه غربی سر در می آورند . همزمان با تاریک شدن هوا تصمیم میگیرند ٣٠٠ متر پایین تر از قله  اتاق برفی ساخته و تا صبح بیواک کنند که متاسفانه نیمه های شب حدود ساعت ٣ دو نفر (یک خانم و یک آقا)  از سرما جان خود را از دست میدهند. کشمیری و معماری تصمیم میگیرند برگردند که در راه بازگشت ساجده روی شن اسکی ۵٠٠ متر پایین تر از قله میلغزد و . . . . !!معماری تنها برمیگردد.  پس فردا تیم امداد برای بازگرداندن پیکرشان به منطقه اعزام خواهد شد.

........................................................

گروه حوادث ایسنا  هم  این خبر و چاپ کرد:

پی نوشت٢: گروه حوادث ـ دو زن و یک مرد کوهنورد که همراه گروهی از کوهنوردان هرمزگانی قصد صعود به قله دماوند را داشتند به دلیل افت شدید دمای بدن و سقوط از ارتفاعات، جان باختند.
به گزارش ایسنا، هفته گذشته یک گروه 11 نفری متشکل از کوهنوردان اهل هرمزگان برای صعود عازم قله دماوند شدند. آنها به منطقه «بارگاه سوم» رسیده بودند که مسئولان فدراسیون کوهنوردی به دلیل شرایط نامساعد جوی و نداشتن تجهیزات مناسب به آنان توصیه کردند از صعود منصرف شوند، اما این مسئله با مخالفت کوهنوردان روبه‌رو شد و آنها بدون توجه به توصیه‌ها به راه خود ادامه دادند. حال آن که فقط یکی از آنها، جدا شد و از ادامه مسیرمنصرف شد. 10 تن دیگر همچنان به راه خود ادامه دادند اما پس از مدتی، شش نفر دیگر از اعضا در ارتفاع 5200 متری به دلیل شرایط نامساعد جوی از ادامه صعود منصرف شده و بازگشتند. اما چهار تن دیگر به صعود در ارتفاعات ادامه دادند. ساعت 2 و 30 دقیقه بعدازظهر دوشنبه - 4 خرداد - کوهنوردان پس از فتح قله، به پائین بازمی‌گشتند که در بین راه دو زن کوهنورد دچار افت شدید دمای بدن شده و جان باختند. یک مرد همراهشان نیز از ارتفاع سقوط کرد و کشته شد اما کوهنورد چهارم موفق شد خود را به پائین قله برساند. در حال حاضر قرار است گروهی از داوطلبان با هماهنگی هیأت کوهنوردی استان تهران، برای یافتن و بازگرداندن اجساد سه کوهنورد به منطقه اعزام شوند. جزئیات بیشتری درباره این خبر اعلام نشده است.

.......................................................

تهران - واحد مرکزی خبر - ورزشی 1388/03/06

پی نوشت ٣ : رییس فدراسیون کوهنوردی می گوید : هیچ مسئولیتی درقبال مرگ سه کوهنورد هرمزگانی در ارتفاعات قله دماوند متوجه فدراسیون نیست.
محمود شعاعی در گفتگویی تلفنی با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت : این گروه 11 نفره زیر نظر فدراسیون اقدام به فتح قله دماوند نکرده بودند و در چنین شرایطی مسوولیت با سرپرست گروه است.
وی با بیان اینکه 10 سال است عواملی را در ارتفاعات مختلف قله دماوند برای راهنمایی و هشدار دادن به کوهنوردان مستقر کرده ایم تصریح کرد: عوامل فدراسیون این گروه را از وضع نامساعد جوی و خطری که آنان را تهدید می کرد آگاه کرده بودند اما متاسفانه تعدادی از آنان با بی توجهی به مسیر خود ادامه دادند.
رییس فدراسیون کوهنوردی افزود : گروه های کوهنوردی که با هماهنگی فدراسیون و زیرنظر هیئت های کوهنوردی استانهای خود فعالیت می کنند، سرپرست هایی با مدرک مربیگری و موردتایید در اختیارشان قرار می گیرد و در صورت پیش آمد وضع دشوار و نامطلوب از ادامه حرکت جلوگیری می کنند .
شعاعی از کوهنوردان خواست با هماهنگی فدراسیون به صعود اقدام کرده و به توصیه های عوامل فدراسیون در قلل هم توجه داشته باشند .
وی خاطرنشان کرد : هیچ محرومیتی ازطرف جوامع بین المللی درخصوص جان باختن سه کوهنورد هرمزگانی ، فدراسیون را تهدید نمی کند زیرا آنان کوهنوردی را ورزش نمی دانند بلکه به آن به عنوان یک تفریح می نگرند.

روحشان شاد  

 

(( تشیع پیکر هنرمند مرحومه ساجده کشمیری روز سه شنبه مورخ ۱۲/۳/۸۸  

ساعت ۰۰/۱۶ از مقابل بیمارستان خلیج فارس ))

 


بایگانی

بازدیدکنندگان: 211660

10 عکس قبلی
Design: Hasan Bardal