یکشنبه 24 خرداد‌ماه سال 1388
زمان بهترین قاضی است.


نامه سرگشاده سرکار خانم فرح امینی، رییس سابق انجمن تجسمی هرمزگان به دکتر احمد نادعلیان

 

به نام خدا

جناب آقای دکتر احمد نادعلیان

سلام

با توجه به وقایع اخیر پیرامون هواپیمای IR655 و نوشته‌ها و اعتراضات مکرر شما نسبت به تهیه لوح فشرده این اثر توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و انجمن هنرهای تجسمی هرمزگان و با توجه به مسئولیت اینجانب در آن زمان لازم می‌دانم مطالبی را عرض نمایم.

انجمن هنرهای تجسمی به عنوان زیرمجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت مستقیم و غیرمستقیم آن اداره بهره می‌گیرد و در کمک گرفتن از نهادها و ارگان‌های مختلف برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های فرهنگی و هنری‌اش آزادی عمل دارد. در طی این سال‌ها با همین حمایت‌ها و تلاش و انگیزه فراوان اعضاء جوان خود توانسته هنرهای تجسمی را که در این استان بسیار نوپاست به حرکت و رشد قابل توجهی برساند. به گونه‌ای که در سال‌های اخیر همواره جزو انجمن‌های پیشرو در سطح کشور بوده است.

برگزاری کارگاه‌های مختلف تجسمی، نمایشگاه‌ها، نقاشی‌های خیابانی، جشنواره‌های طراحی و نقاشی و... در سطوح مختلف از برنامه‌هایی بوده که در طی این سال‌ها انجام شده و با بهره‌گیری از حضور اساتید کارشناس به عنوان مهمان و مدرس تاثیرات چشمگیری در رشد آگاهی هنری جوانان‌مان داشته است.

برای انجام این برنامه‌ها از روزها و گاهی از ماه‌ها قبل اعضاء انجمن برنامه‌ریزی‌ها و رایزنی‌هایی برای انتخاب محل، هماهنگی، امنیت و اسکان شرکت‌کنندگان، آماده‌سازی مصالح کار و... را در دستورکارخود قرارداده و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و احیانا نهادهای دیگر سعی می‌کنند آن را به بهترین نحو به انجام برسانند.

برگزاری جشنواره‌ها و کارگاه‌های هنر محیطی نیز در راستای همین اهداف و با چنین ویژگی بوده است.

دومین جشنواره هنرمحیطی خلیج فارس نیز چون گذشته نیاز به حمایت‌های مالی داشت و تنها جمع‌آوری مبلغ ناچیزی از شرکت‌کنندگان نمی‌‌توانست جوابگوی هزینه‌‌ی آن باشد.

به همین دلیل علاوه بر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز کمکی دریافت نمودیم که توضیح راجع به جزئیات را به مجریان این کار می‌سپارم.

آقای احمد کارگران به عنوان یکی از فعال‌ترین اعضاء انجمن هنرهای تجسمی همواره طراح و کارگردان برنامه‌های انجمن بوده و صداقت و سلامت رفتار و شور و انگیزه فراوانش در کار زبانزد همگان بوده است.

همچنین آقایان سایبانی و بانوج که مدت‌هاست با انجمن تجسمی همکاری‌های موثری داشته و از فعالان و زحمتکشان عرصه هنری هرمزگان بوده و هیچ‌گاه به دنبال انگیزه‌های مالی نبوده‌اند که اگر غیر از این بود از اهالی فرهنگ و هنر نبودند.

این دوستان از مدت‌ها قبل از اولین کارگاه هنرمحیطی که شما به عنوان استاد مهمان ما بودید و انصافا بهره‌های زیادی از حضورتان بردیم، با هرمز و خاک آن و ویژگی اعجاب‌انگیزش آشنایی داشتند و پیشنهاد برگزاری جشنواره هنر محیطی در هرمز را هم ایشان مطرح کردند.

در رابطه با اثر موردنظر یعنی هواپیما، که یکی از آثار اجرا شده در جشنواره بود، همگان می‌دانند که این اثر متعلق به شما و گروه همراه‌تان بود. همچنان که دیگر شرکت‌کنندگان جشنواره نیز آثار خود را اجرا نمودند و شما نیز برخی از آن‌ها را در سایت‌تان دارید. در تماس تلفنی که در این رابطه داشتید اشاره داشتم که به دلیل عدم حضورکامل در هرمز از چگونگی طراحی و ایجاد این اثر بی‌اطلاعم هم‌چنان که از تهیه‌ی لوح فشرده آن....

من به هیچ وجه از انتشار این سی دی به این شکل دفاع نکرده و آن را تائید نمی‌کنم. معتقدم اگر قرار بود چنین کاری به معرفی جشنواره بپردازد باید دیگر آثار ارزشمند این جشنواره نیز در کنار تصاویر هواپیما قرار می‌گرفت.

اطمینان دارم این کار به دلایلی کاملا عمدی انجام نشده است. (گویا زمان طراحی این سی‌دی، نقص فنی در لپ‌تاپ حاوی عکس‌‌های جشنواره موجب شده مجریان آن تنها بتوانند از عکس‌های موجود در دوربین آقای غلامرضا رحیمیان ـ عکاس هرمزگانی ـ که مربوط به هواپیما بوده استفاده کنند.)

قصد من جانب‌داری یک‌طرفه نیست. در این که این جشنواره نیز مانند هر برنامه بزرگ دیگری حواشی و مشکلاتی داشته شکی نیست. اما یقین بدانید تمام این‌ها ناخواسته بوده نه یک سناریوی از پیش تعیین شده که انجمن هنرهای تجسمی طراحی کرده باشد.

آن‌چه مرا به واکنش وا داشته نحوه برخورد شما درقبال این موضوع است. به عنوان فردی که دورانی شاگرد شما بوده، از شما نکات ارزشمندی آموخته و بعد از سال‌ها همواره به دید استاد به شما نگریسته و شاهد فعالیت‌تان بوده‌ام، بسیار متعجبم!

آیا این نحوه برخورد درخور استاد هنرمند محیطی است؟

آقای دکترنادعلیان؛ هواپیمای IR655 نه تنها ربوده نشده که در این شرایط پیش آمده بسیار بزرگتر از آن‌چه بود نمایش داده می‌شود. نمی‌دانم.... شاید این چیزی‌ست که شما می‌خواهید!

گروهی که شما با الفاظ عجیب و غریب خطاب‌شان می‌کنید نمونه‌ای از هنرمندان و پژوهشگران جوان و پویای هرمزگان و ایرانند. شکایات و حتی نقدهای شما از اینان به تیرهای رها شده یک رقیب زخم خورده می‌ماند تا یک استاد در برابر شاگردانش....

شما می‌توانستید از خلاقیت و پیشرفت اینان درعرصه هنرمحیطی به خود ببالید چرا که خود اولین مهمان و استاد کارگاه‌شان بودید. واقعیت این است که هر انسانی دچارکاستی‌ها و ضعف‌هایی است در هر جایگاه و مقامی که باشد. مَنم مَنم زدن‌ها ارزش هیچ‌کس را افزوده نخواهد کرد.

کاش خودستایی، جنگ و بغض ناشی از آن پایان یافته و رویای صلح نه تنها در آثارمان که در دل، اندیشه و ذهن‌مان تحقق یافته و ماندگار بماند.

فرصتی را به زمان بدهیم و اندکی سکوت کنیم.

چه... زمان بهترین قاضی است.


با احترام

   فرح امینی

 مسئول سابق انجمن هنرهای تجسمی  

استان هرمزگانمرتبط :

هواپیما ربایی در بندر عباس

نامه بیش از 30 هنرمند:انجمن هنرهای تجسمی هرمزگان در اثر پرواز 655 IR هیچ نقشی نداشت!!!

منبع عکس : سایت وب‌ آرت  

 

 با تشکر از حسن بردال

جوابیه احمد نادعلیان به نامه سر کار خانم امینی  

رئیس محترم انجمن هنرهای تجسمی هرمزگان


بایگانی

بازدیدکنندگان: 211660

10 عکس قبلی
Design: Hasan Bardal